34/383 550, 30/529 77 27
H-P: 8-20 h Szo-V: 9-20 h

Védőoltások

1. KUTYÁK OLTÁSI ÉS FÉREGTELENÍTŐ PROGRAMJA RENDELŐNKBEN

2 hetes kor : Féreghajtó
4 hetes kor : Féreghajtó
6-8 hetes kor : Parvovírus elleni oltás + Féreghajtó
8-9 hetes kor : Kombinált oltás+ Féreghajtó
10-12 hetes kor : Kombinált oltás + Féreghajtó
3 hónapos kor: Veszettség elleni oltás + Féreghajtó
6 hónapos kor: Kombinált oltás
9-12 hónapos kor: Veszettség elleni oltás + kombinált oltás + féreghajtó

Fontos tudnivalók a vakcinázásról

1.) A különböző fertőző betegségek elleni oltás nem kötelező, de mindenképpen ajánlott. Kötelező viszont a Veszettség elleni oltás, amikor a kutya a 3 hónapos kort betöltötte. Fontos tudni, hogy szintén előírás és kötelező a veszettség elleni oltás ismétlése az első életévben, kb. 6 hónapos különbséggel. Az első életévben a kutyának tehát két veszettség elleni oltással kell rendelkeznie. Innentől kezdve már évente kell az oltást megkapnia.

2.) Csak egészséges, megvizsgált, panaszmentes állat oltható, a megfelelő immunválasz elérése céljából.

3.) Ha a kutya embert mar, karmol vagy harap az oltási könyvet be kell mutatni az illetékes hatóságnak ( körzeti orvos, állatorvos), ezért kérjük az oltási igazolványt őrizzék meg. Minden, a praxisunkban beadott védőoltás és féregtelenítés után az adatokat számozott oltási könyvbe vezetjük.

4.) A veszettség elleni oltás mellé a tulajdonos kap egy bilétát, ezt célszerű az állat nyakörvére fűzni.

5.) Ha ismeretlen korú állatot fogadunk be, minimálisan két kombinált és a veszettség elleni oltást adassuk be a kutyának.

6.) Ha kölyökállatunk van és az oltási sor beadása bármilyen (pl. anyagi) nehézséget okoz, tudnunk kell, hogy a legfontosabb oltás a fenti oltási sorban, a 12 hetes kor után adott kombinált oltás. Ilyen esetben tehát a kombinált és a veszettség elleni oltást adassuk be. Az ilyen “hiányos” oltási sor esetén azonban nem tud az állatorvos felelősséget vállalni.

7.) Három évnél idősebb állatnál rendszerint egyben adjuk a kombinált és a veszettség elleni oltást, ha a kutya immunállapota megfelelő.

8.) Kezelhetetlen vagy támadó állatok esetében lehetőség van “kerítésen kívülről”, belövő-készülékkel oltani a kutyákat, az állat tartási helyén.

9.) Bizonyos fajták egyes fertőző betegségekre fogékonyabbak, ilyen esetben az állatorvos módosíthatja az oltások sorrendjét, vagy a beadott vakcina típusát. Vannak szintén nem kötelezően beadatható oltások, melyekről rendszerint az állatorvos tájékoztatja a tulajdonost. Ilyen például a Lyme kór elleni oltás, kennelköhögés elleni oltás, a coronavírusos bélgyulladás elleni oltás, a tetanusz elleni oltás stb. Ezek szükségessége az állat életterétől, tartási körülményeitől függ.

10.) Nagyon ritkán a védőoltások után oltási reakció alakulhat ki. Ennek gyakorisága 1-2 %, és un. azonnali típusú reakció, tehát oltás után 1-3 órával alakul ki. Az állat szemhéja, pofája megduzzad, test szerte apró borduzzanatok alakulhatnak ki (un. csalánkiütés) esetleg nyelési nehézség, hányás, hasmenés lehet. Ilyen esetben szólni kell az állatorvosnak, néhány injekcióval az állat panaszmentes lesz. Ha valamilyen oknál fogva az állatorvos nem érhető el, kalciumos pezsgőtablettát vagy injekciót kell az állattal itatni.

11.) A bolhairtás és féregtelenítés, illetve indokolt esetben a bélsár parazitológiai vizsgálata szintén az oltásokkal együtt végzendő. Un. széles spektrumú féregtelenítő pasztát vagy tablettát 2 hetes kortól 12 hetes korig kéthetente adunk. Ezután havonta adjunk féreghajtót. Több állat esetén -beleértve a macskákat is-célszerű azokat egyszerre, és azonos minőségű féreghajtóval kezelni. Humán használatra adandó féreghajtó tabletták erre a célra nem megfelelők, hasonlóan a fokhagyma sem. A bolhairtást 8-12 hetes korban kezdjük, a készítményt kérjük állatorvostól vagy állatpatikában. Számtalan készítmény van forgalomban, nem mindegyik adható kölyköknek, több közülük macskákra toxikus, különböző hatásmechanizmusú, és árú készítmények ezek. “Házilag” tehát vigyázzunk ezekkel a készítményekkel, kérjük ki az állatorvos tanácsát (a bolhairtó nyakörvek közül számtalan van forgalomban, egy – két készítmény hatása megfelelő csupán).

12.) Különböző csonterősító, kalcium tartalmú készítményekre gyakran van igény az állattartók részéről, azonban tudnunk kell, hogy alkalmazásuk zömében indokolatlanul történik. Csakis a kutya táplálásának megbeszélése után teszünk javaslatot kalcium adására.

2. MACSKÁK OLTÁSI ÉS FÉREGTELENÍTŐ PROGRAMJA

A.) Kizárólag benti macskáknak

Macska leukémia és Aids teszt vásárlás előtt,vagy a cica házhoz kerülésekor!
2 hetes kor : Féreghajtó
4 hetes kor : Féreghajtó
6 hetes kor : Féreghajtó
8 hetes kor : Kombinált oltás
10 hetes kor : Kombinált oltás
1 éves kor után évente: Kombinált oltás

B.) Kinti-benti macskáknak

Macska leukémia és Aids teszt a vásárlás előtt vagy a cica házhoz kerülésekor.
2 hetes kor : Féreghajtó
4 hetes kor : Féreghajtó
6 hetes kor : Féreghajtó
8 hetes kor : Kombinált oltás+leukémia elleni oltás
10 hetes kor : Kombinált oltás+ leukémia elleni oltás
12 hetes kor: Veszettség elleni oltás
1 éves kortól évente veszettség, leukémia és kombinált oltás, plusz havonta (de minimum februártól októberig) rendszeres féreghajtás.

A gomba elleni oltás és a FIP elleni vakcina valódi hatását és szükségességét tekintve jelenleg megosztja az állatorvos társadalmat . Rendelőnkben ezek a vakcinák csak a tulajdonos kérésére kerülnek beadásra.

3. NYULAK OLTÁSI PROGRAMJA

4 hetes kor : RHD (Nyulak Vérzéses Betegsége) elleni oltás

8 hetes kor : RHD ismétlő oltás
12 hetes kor : Myxomatosis elleni oltás
16 hetes kor : Myxomatosis elleni ismétlő oltás
1 éves kor után évente: RHD és Myxomatosis emlékeztető oltás

4. VADÁSZGÖRÉNYEK OLTÁSI ÉS FÉREGTELENÍTŐ PROGRAMJA

2 hetes kor : Féreghajtó
4 hetes kor : Féreghajtó
6 hetes kor : Kombinált oltás + Féreghajtó
8 hetes kor : Kombinált ismétlő oltás
12 hetes kor : Veszettségelleni oltás
4 hónapos kor: Féreghajtó
8 hónapos kor: Féreghajtó
1 éves kor felett évente: Kombinált oltás + Veszettség oltás + 4 havonta féreghajtás